Muhabbet Kuşlarında Yağlanma

ideabox

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Nedenleri
Muhabbet kuşları ve küçük papağan türlerinde kafes ortamında vücut yağlanması çok sık görülebilir. Yağlanma özellikle yumurtlama döneminde dişi kuşlarda daha sık görülür. Eğer dişi kuşlar sağlıklı bir üreme sezonu geçirir ise, bu yağlanma kuluçka döneminde geçer. Ancak üreme dönemini boş geçer veya sağlıklı bir yumurtlama gerçekleştiremezler ise, yağlanma kuşlarda ciddi sorunlar yaratabilir. Erkek kuşlarda ise daha nadir görünse de, dişi kuşlara göre daha kalıcı olabilir ve müdahale edilmesi gerekir. Kuşlarda yağlanma, fazla kilo, şişmanlık veya obezite olarak tanımlanabilir. Kuşlar, enerji ihtiyaçlarından daha fazla beslendiklerinde, yada beslendiklerinden daha az enerji harcadıklarında şişmanlayabilir ve vücutları yağlanabilir.

Yağlanma Düzelmezse Ne Olur

Yağlanma ilk olarak karın bölgesinde başlar. Daha sonra kanat içleri (omuz bölgesi) ve zamanla tüm vücuda yayılabilir. Yumurtlama döneminde dişi muhabbet kuşları, yumurtlamadan yaklaşık 1 ay öncesinden itibaren uçamazlar. Bunun nedeni karın bölgesi ve kanat altlarındaki (omuz bölgesi) yağlanmadan kaynaklanır.

Tüm vücudunda yağlanma olan kuşlar, dışarıdan bakıldığında şişman bir görünüme sahiptir. Bu durumlarda, kuşların tüy altlarında sarı bir cilt görünür. Bunun sebebi, ince olan tüy altı derisinin şeffafa yakın bir renkte olmasıdır. Normal şartlarda kuşların et rengi, tüy altı deri rengi ile aynıdır. Ancak kuşlar yağlandıklarında, sarı renk olan yağ tabakası, şeffafa yakın olan cilt rengini de sarartır. Bu aşamadan sonra eğer yağlanma devam ederse, karın bölgesi veya kanat köklerindeki yağ tabakaları büyüyerek tümör halini alabilir. Tümör oluştuğunda ise cerrahi müdahale ile alınması gerekir. Cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, kuşların yağlanmasına müdahale etmek gerekir. Ayrıca artan yağlanma karaciğeri de etkileyerek ölümcül sonuçlar doğurabilir.

ideabox
Yağlanma Nasıl Önlenir

 

  • Geniş kafesler ve oyun oynamaya teşvik etmek

Yağlanmayı önlemek için bilinmesi gereken ilk kural, yağlanmanın, enerji ihtiyacından daha fazla beslenmek yada beslenmeden daha az enerji harcamak olduğunu bilmektir. Muhabbet kuşları çok hareketli, neredeyse hiperaktif kuşlardır. Ancak kafes ortamında birçok muhabbet kuşu daha sakin bir hayat geçirir. Muhabbet kuşlarının yaşam alanlarını, rahat hareket edebilecekleri geniş kafeslerden kurmak ve kafes içerisine enerji harcayabilecekleri oyuncaklar yerleştirmek, bu oyuncaklar ile oynamaya teşvik etmek yağlanmayı önlemenin ve sağlıklı, enerjik kuşlar yetiştirmenin ilk kuralıdır.

  • Kanat egzersizleri ve serbestçe dolaşmak

Kafes içerisindeki muhabbet kuşları ister evde beslensin, ister üretim amaçlı yetiştirilsin, hepsinin kanat egzersizlerine ve serbestçe dolaşarak uçmaya ihtiyacı vardır. Muhabbet kuşu üretimi yapan yetiştiriciler, üreme dönemi dışında kuşlarını geniş salmalarda dinlendirirler. Kuşlar salma kafeslerde serbestçe dolaşarak yeterli kanat egzersizlerini yaparlar. Evde beslenen muhabbet kuşlarının ise, düzenli olarak kafeslerinden dışarı çıkarılarak serbestçe dolaşmasına izin verilmelidir. Örnek olarak haftada bir gün, 2 saatlik bir serbestlik, kuşlar için yeterli egzersizi sağlar. Kuşlarınızı akşam evdeyken salarak onların serbestçe gezmesini, oyunlar oynamasını izleyebilir, yada kafes temizliği yaptığınız zaman, temizliğe başlamadan kuşları salabilir ve daha rahat bir temizlik yapabilirsiniz.

Yağlanan Kuşlara Nasıl Müdahale Edilir

Muhabbet kuşlarında yağlanma üreme döneminde başladıysa duruma müdahale edilmez. Kuşlarınızın üreme döneminde olup olmadıklarını anlamak için, “Muhabbet Kuşu Üretimi” konumuzu inceleyebilirsiniz. Ancak üreme dönemi dışında gerçekleşen yağlanmaya müdahale etmek gerekir. Yağlanmayı engellemek için uygulanacak egzersizler, yağlanma oluştuktan sonra da devam etmelidir. Ayrıca ek olarak yağlı muhabbet kuşlarına diyet uygulamak ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Eğer mama veriyorsanız, (üreme dönemi dışında) mama vermeyin. Yem olarak, muhabbet kuşu yemleri arasında yağ oranı en düşük olan darı, yağlı kuşlar için ana yemek olmalıdır. Darı dışında başka tohum vermeyin. İçme sularına da, 100 ml (ideal suluk) için 5-6 damla elma sirkesi ekleyin ve suları günlük tazeleyin. Elma sirkesi metabolizmayı hızlandırarak, kuşların hızlı şekilde yağ yakmasını sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe