Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma Yöntemi

ideabox

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma

Muhabbet kuşları, evde beslenen eğlenceli kuşlardır. Muhabbet kuşu ele alıştırma ve evcilleştirilmesi zor olmasa da, evcil bakım süreci bol zaman, sabır ve tutarlılık gerektirir. Hem siz hem de onun için gerçekten ödüllendirici bir deneyim olabilir! Muhabbet kuşunuzun evcilleşmesi için izleyeceğiniz adımlar sistematik yaklaşma yönteminiz izler. Muhabbet kuşunuzun ortamına uyum sağlamasına izin verin. Muhabbet kuşları sinirli hayvanlar olabilir. Çevrelerinde gergin oldukları takdirde onlara yardım etmek etkili olmayacaktır. Yeni almışsanız, yeni çevreye yerleşmeleri için onlara yaklaşık 2 hafta verin. Bu süre zarfında yapacakları şeylerden biri, kafesindeki yiyecek ve su yemeklerini bulmaktır. Normal faaliyetlerinizi kitap okumak, televizyon seyretmek gibi kafesin yanında gerçekleştirin. Kuşun size güvenmesi için, size yakın olması ve rahat olması gerekecek. Bunun için rahatlamasına yaklaşık bir hafta izin verin.

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma Yöntemleri

ideabox

Muhabbet kuşunu şaşırtmamak için kafes kapısını yavaşça açın. Onlara ya da kafeste başka herhangi bir şeye dokunmaya çalışmayın. Hedef, muhabbet kuşunun fiziksel alanındaki elinizin rahat olmasını sağlamaktır. Bunun için rahatlamasının yaklaşık bir hafta sürebilir. Kuşun sizi ısırmasından korktuğunuzda, elinize bir havlu koyabilirsiniz. Elinizi kafesin içine darı gibi bir yem ile yerleştirin. Yavaşça elinizi kuşa yaklaştırıp muamele etmek için size yürüyüp yürümeyeceğini görün. Kuş korktuğunda, donarsa ya da kafesin başka bir bölümüne uçarsa şaşkına dönmeyin ya da cesaretini kırmayın. Bunu en az 3-5 seans boyunca uygulayın. Sonunda, muhabbet kuşu ele alıştırma için size yürümekle ve elden yem almada daha rahat olacaklar.

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma İçin Son Aşama

Elinizi muhabbet kuşunun kafesine koyun. Güveni arttırırken kullandığınız yavaş ve sabit hareketleri ve rahatlatıcı sesi kullanın. Muhabbet kuşunun bu noktada sizinle ve elinizle daha rahat olması gerekse de, onlarla evcilleştirilmesinde ilerleme kaydedilmesi için onları sürekli tehdit altında olmalısınız. Yavaşça işaret parmağınızı dışarı basarak muhabbet kuşunun basması için bir basamak, dal görevi görecektir. Arkadaşınız parmağınıza basarsa elinizi mümkün olduğunca saklayın. Muhabbet kuşu tünemek için kullanmış olsa da, elinizi bir dal olarak kullanarak rahat etmesi biraz zaman alabilir. Muhabbet kuşu ele alıştırma kafeslerinden çıkarmak ve parmaklarınızın üzerinde tutmak muhtemelen en az 1 hafta günlük pratik alacaktır, ancak daha uzun sürebilir. Sabırlı olun ve kafeslerinin dışında olmakla birlikte konforlarını hızlandırın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe