Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

ideabox

Muhabbet Kuşlarında Banyo

Bir muhabbet kuşu ne kadar sıklıkta banyo yapmalıdır? Bu soruyu kesinlikle her kuş bakıcısı kendisine sormuştur. Fakat bunun için uygun bir cevap bulunabilmiş değil. Önemli bir noktada her kuşun gerçekten banyoya gereksinim duyduğu ve banyo yapmanın onun sağlığı için önemli olduğudur. Bu sorulara cevap vermeden önce kuşların neden banyo yaptığını incelememiz gerekmektedir. Doğada yaşamda kalabilmek için tüylerin temiz ve bakımlı olması lazımdır. temiz olmazsa onu soğuktan veya sıcaktan koruyamaz ve uçmasına engel olur. İnsanların bakımındaki kuşlar bu kadar çok kirlenmez, ve fazla engel yaratmaz. Böylece insan tarafından hazır yem alan kuş yaşamda kalmayı başarır çünkü yem bulabilmek için gün içerisinde kilometrelerce uçmak zorunda değildir. Yani bu demek oluyor ki, ille de her gün banyo yapmak zorunda değildir, ama banyo yapmak kuşlara yine de iyi gelir ve eğlendirir.

Muhabbet Kuşları Ne Sıklıkta Banyo Yapabilir ?

ideabox

Bunun için de verilmiş katı kurallar bulunmamaktadır. Bu daha çok kuşunuzun banyo yapmayı sevmesine ve isteklerine bağlıdır. Fakat bir kuş sahibi kuşunu şayet suluğun daracık ağzında yıkanmaya zorluyor ve inatla bir banyoluk veya çanak koymuyorsa , bence kendinden utanmalıdır. çünkü ona yetersiz banyo imkanı sağlamıştır.

Muhabbet Kuşları Nasıl Yıkanır?

Kuştan kuşa göre değişir. Bazı muhabbet kuşları çanağın kenarına tüneyerek bazıları da çanağın içerisinde yatarak yıkanmayı sever. Kuşunuzun nasıl yıkanmayı sevdiğini kendiniz bulacaksınız. Bazıları geniş kaplara bayılır, bazıları da etrafı korunaklı bir banyoluğu sever.

Yeşillik Banyosu

Bazı kuşlar marul yaprakları arasında yıkanmayı severler ve yıkanırken taklalar atarak kendilerini ıslatmaya çalışırlar. Dışarıda toplayacağınız otlar hafifçe ıslatılarak da tıpkı görevi görebilir. Bu kuşların sabah neminde çimenlerde ki çiğler de yıkanmasına yakın bir ortam oluşturur.

Tam Banyo

Bazı kuşlar tam bir banyodan hoşlanır. bunun için plastik bir banyoluk uygundur. Bu banyolar kafesin dışına asılabilir fakat çoğu yine de büyük kapları ve açık alanı tercih edecektir. Banyo suyuna eklenecek mineraller hiç lazım değildir. Temiz ve ılık bir su yeterlidir.

Duş Altında Banyo

Akan su altında banyo yapmak da muhabbet kuşlarının sevdiği bir yöntemdir. Bunun için sahibinin eline oturur ve akan musluk altında yıkanabilir. Bu yöntem de de kuş etrafın ne kadar ıslandığı ile ilgilenmez ve yalnızca keyfine bakar. Suyun çok sert akmadığına dikkat edin, ve kuşu zorla elinizle tutarak suyun altına sokmayın. suyu sıcak yapmayın ama buz gibi de olmasın.

Yağmur Yöntemi

Kuşların en sevdiği yöntemdir. Kuşları kafesin tel kısmıyla birlikte küvete koyunuz, sonra duş başlığını hafif yağmur çiselemesi gibi akacak biçimde ayarlayınız, sıcak olmasın.

Kuşların kaçacak yeri, ağzı ve dili yok lütfen haşlamayınız.

Daha sonra kenardan yavaşça akıtmaya başlayın. Kendisi gelecektir veya hafifçe üstüne tutarak bunun zevkini çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Spreyleme Yöntemi

Spreyden uçuşan ufak damlacıkları kuşların pek hoşuna gitmeyebilir. Çünkü su zerrecikleri çok ince olmakta ve nefes almalarını zorlaştırmaktadır. Şayet spreylenmeyi seven bir kuşunuz varsa, bu hedefle aldığınız bir spreyi kullanınız. İçerisinde daha önce tarım ilacı böcek ilacı gibi şeyler bulunmamış olsun. Suyu içerisinde bırakmayınız, çünkü bakteri oluşumu sağlanmış olur, her defasında taze su kullanınız.

Islak Kuş Kurutulmalı Mıdır ?

Hayır, kuşlar kendi kendini kurutur. Islak olan kuşları pencerelerin açık olduğu bir ev ortamında veya açık bir alana koymayınız. Korunaklı bir biçimde kurumasını sağlayınız. Bu onları hasta edebilir, bu yalnızca banyo vakti için değil her zaman geçerlidir, cereyanda kalmamasını sağlayınız. Duyarlı ve yaşlı kuşları ısıtıcı bir lambanın yanına koyabilir ve ısınmasını sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe